Is a case lot sale a good stock up price ~ readers money saving question

03/08/2012 2:00 pm · 5 comments

by Sarah A Thrifty Mom

case lot sale

Thanks to Brittaney for this question: Paul’s is having their case lot sale going on right now and I wondered your opinion about whether or not items were worthy to buy or not.

Answer: I know many people who do not coupon but instead use the case lot sale as a chance to stock up each year on some of their pantry staples.   It is a quick way for them to save each year without the weekly stress of matching coupons with sales.  It works for them so for that I say great job.

A few of the draw backs are you do have to buy in bulk (not always depends on store) so since the case lot sale is only once a year you have to put a HUGE investment down in one shopping trip. If you have the money now great, but never put it on credit, the interest you have to pay will defeat any saveing you may see.  I know many who use their tax return each year to purchase case lot items and it works for them.  Also often you are buying store brand, so if you are brand loyal you may not be happy with the selection offered at your store.

That being said I think many of the price below are rather good (not rock bottom but good), and if it is a product your family uses worth stocking up on.  Yes you may find some of these items much cheaper throughout the year with coupons but you can just add them to your pantry and know not to purchase them next year.

 I would LOVE to hear READERS FEEDBACK…. what do you think of these prices?

Here is the current case lot sale items: (all of these are the western family brand)

15 to 15.25oz Canned Fruit, peaches, pears, apricots or fruit cocktails 24 ct for $20
14.5 oz Canned Tomatoes (crushed or diced) 24 ct for $13.20 = $.83 a can
11 to 15.25oz Canned Corn or Green Beans 24 ct for $13.50  = $.56 a can
15 oz Canned Beans (kidney or pinto) 24 ct for $13.50  = $.56 a can
15 oz Canned Mushrooms (stems and pieces) 24 ct for $13.50 = $.56 a can
48 oz Spaghetti or Macaroni 8ct for $23.00 = $2.87
Macaroni and Cheese (macaroni or spirals) 24 ct for $10.50 = $.44 a box
32 oz Mayonnise or Salad Dressing  12 ct for $28.00 = $2.33 a jar
24 oz squeeze or 20 oz upside down Ketchup 16 ct for $15.00 = $.93 a bottle
64 Apple Juice or Cider 8ct for $12.88 = $1.61 a bottle
46oz Tomato or Vegatable Juice 12 ct for $19.00 = $1.58 a can
8 oz Tomato Sauce 48 for $15.00 = $.31 a can
5 oz Solid White Albacore Tuna in Water 24 ct for $28.80 = $1.20 a can
Maruchan Instant Lunch 12ct for $3.88 = $.32 each
28-32 oz Bagged Cereal 8 ct for $21.00 =2.63 each
42 oz Quick or Old fashioned Oatmeal 12ct for $22.00 = $1.83 a can
128 oz corn, canola or vegetable oil 4ct for $34.50 = $8.63
Cake Mix 12ct for $11.50 = $.96 a box
12 oz evaporated milk 24ct for $20.00 = $.83 a can
Seasoning Packets 24 ct for $7.50 = $.31 each
16oz Saltine Crackers 12 ct for $16.80 = $1.40 each
15oz Nalley Chili with Beans 24 ct for $21.60 = $.90 a can

For a post we did on Costco Vs Ridleys case lot sale click here.

Leave a Comment: 5 comments

Filed Under: Q and A

Tags: , ,

Leave a Comment

{ 0 comments… add one now }

Previous post:

Next post: