Giant Eagle deals thru 3/10

Spread the love

Giant Eagle deals thru 3/10 brought to you by Cherry Picker

Aunt Jemima Breakfast Entrees($1.89 shelf) $1.00
?Buy 16 $16 -$4.00 cat =$12.00 (75¢ each)
Stouffer’s Entrees (shelf price varies) $2.00
Pepperidge Farm Bread ($3.29 shelf) $2.50
Super Pretzel ($2.25 shelf) $1.75 sale
Use $.50 from 1/31/R or 2/21/R
?Buy 9 = $20.25 shelf /$15.75 sale
?$15.75-$9.00 coupon-$2.00
?$4.75/9 (53¢ each)
Hungry Man Dinners ($3.69shelf) $2.00 sale
Tyson bagged chicken ($6.99 shelf) $5.99 sale
Birdseye bagged vegetables ($1.69 shelf-WATCH) $1.00 sale
Use $.50 from 2/7/S
Use $.35 from 2/28/S
? Buy 9 =$15.21 shelf/$9.00 sale
? $9 -$9 coupon -$1.00 cat
? Buy12 = free with $2.00 OYNSO
? Buy 17= free with $4.00 OYNSO
Birdseye boxed vegetables ($1.69 shelf) $1.00 sale
Use $1.00/2 printable
Pepperidge Farms Layer cakes ($4.49 shelf)$2.50 sale
Pepperidge Farms turnovers ($4.49 shelf) $2.50 sale
Use $.55 printable

$5.00 OYNSO wyb(4) selected P&G Products
**P&G Insert coming in Sunday’s newspaper
Dawn dish detergent $2.50
Use $.25 from 3/7/PG
?Buy 4 with 4 coupons
?$10-$2.00 coupon – $5.00 cat=$3.00/4
Dawn dish renew $2.50 (if applies)
Use $.50 from 3/7/PG
?Buy 4 with 4 coupons
?  $10.00 – $4.00 coupon-$5.00 cat
?  =$1.00/4 after coupon
Mr. Clean Pourable $2.50
Use $.75 from HMS
Feebreeze Air Effect $2.50
Use $.50 from HMS
Use $1.00 from 2/7/PG
Cascade $4.00
Use $1.00 or $.50 from HMS
Use .50 from 3/7/PG
Swiffer refill $4.00
Use $.50 from 3/7/PG
$100.00 in coupon rebate wyb$50.00

$5.00 OYNSO wyb (2) Gain or Cheer Liquid Laundry detergent
Gain or Cheer $10.00
Use $.50 Gain from 2/7/PG
= $13.00/2 after two coupons and cat

$4.00 OYN(HBA)O wyb(2) Selected Vicks products:
Day Quil or NyQuil $5.00
Use $1.50 from 2/7/PG
Use Free Puffs tissue wyb(2)
?Buy two
?$10.00-$3.00 coupon -$4.00 cat
?=$3.00/2 and Free Puffs

$4.00 OYN(HBA) SO wyb ($15.00) Gillette products
Gillette Fusion ($9.99 shelf) $6.99 sale
Use $4.00 from 2/7/PG
?Buy two with 2 coupons
?$13.98-$8.00 coupon-4.00 cat =$1.98/2
Gillette Venus Embrace Razor ($9.99 shelf) $6.99 sale
Use $2.00 from 2/7/PG
Use Free Olay wyb Venus 2/7/PG
?Buy two with three coupons
?$13.98-4.00 coupon-4.00 cat
?=$5.98/2 and Olay body wash (YNWV with this deal)
Gillette Series shaving gel ($2.79 shelf) $2.00 sale
Gillette Satin Care shaving Gel ($2.79 shelf) $2.00 sale
Use $.55 from 3/7/PG
?Buy (6) should go by shelf price
?$5.40 OOP – $4.00 cat
?=$1.40/6 (24 cents each)
Another scenario
Venus Embrace Spa Razor $6.99
Use $2.00 from 2/7/PG
Use free Olay wyb Venus
and
Two Satin Care shave gel $4.00
Use two $.55 from 2/7/pg and 3/7/PG
=$6.79 OOP -$4.00 cat
=$2.79 for Razor, body wash and two shave gels

$3.00 OYNSO(HBA) wyb (2) Always or Tampax products
Always $5.59
Use $1.00 Always pantiliners 3/7/PG
?Buy two w/2 coupon
?$11.18 -$2.00-3.00
?=$6.18/2
Tampax $5.59
Use $1.00 from 3/7/PG
?Buy two w/2 coupon
?$11.18 -$2.00-3.00
?=$6.18/2

$4.00 OYN(HBA)SO wyb(2) Metamucil
Metamucil $7.99
Use $3.00 from 2/7/PG
?Buy w w/2 coupons
?$15.98-$6 coupon -$4.00 cat
?= $5.98/2 ($2.99 each)

$2.00 OYNSO wyb ($10.00) of the following items
Minute Maid 6 or 10 pack ($3.99 shelf) $2.50
Gatorade 8 pack ($7.39 shelf) $5.00
Seven Up two liters $1.00 (no shelf price)
Buy 10 =$8.00/10 after catalina
Betty Crocker Fruit snacks ($2.50 shelf) $2.00
Use $.50/2 from 3/7/S
Use $.50/2 printable here and here and here
? Buy 4 with two coupons
?  $8.00 -$2.00 coupon -$2.50cat & $2.00cat
? = $1.50/4 **did this and got both cats
Nabisco 100 calorie snacks ($3.19 shelf) $2.00
?  Buy 4
? $8.00 – $2.00cat and $2.00
?  =$4.00/4 ($1.00 each) * did this got both cats
Premium saltines (3.19 shelf)  $2.00
Use $1.00 from 1/24/S
?Buy 4 with 4 coupons
?$8.00-4.00 coupon-$2.00 cat
?= $2.00/4 (50¢ each)
Use $1.00 off Premium crackers and 1 soup tearpad
Handi Snacks ($3.19 shelf) $2.00
Use $1.00 from 1/24/S
Dannon Activa multipacks ($2.79 shelf) $2.00
Use $1.00 from 1/10/S
Dannon Danactive ($2.79 shelf) $2.00
These probably are on sale price (no advantage card in ad)
Use $.75 from 2/7/S and 2/28/S
Use $1.00 from 2/28/S
Fiber One Bars (3.19 shelf) $2.50
Use $.50/2 from 1/31/S
Use $.40 printable here and here and here and here
Fiber One 90 calorie pack $.250
Use $.50 from 1/31/S and 3/7/S
?Buy 4 with 4 coupons
?$10 – $4.00coupon- $2.50 cat – $2.00 cat
? = $1.50/4 (38¢ each) **did this got both cats
Betty Crocker Brownie $2.00 ($3.35 shelf)
Use $.75/2 printable and printable
Betty Crocker Muffin Mix $2.00 ($3.35 shelf)

$2.00 OYNSO wyb (20) Yoplait cups
Yoplait $10.00/20
Use $.40/6 from 2/7/S
?Buy 20 using thee coupons
?$10.00-$2.40 coupon -$2.00 cat
?=$5.60/20 (28¢ each)

$5.00 Off Instanly wyb (5) Kellogg’s Cereals
Kellogg’s Cereal $3.00 or $15.00/5
Use $1.50/2 printable and printable and printable
? Buy 5 with two coupons
? $15 -$3.00 -$5.00
? = $7/00/5 ($1.40 each)
? Buy 6 with three coupons = $1.42 cents each
Use $1.00/2 from 3/7/R

$2.00 OFF Milk Instantly wyb(4) Selected Pillsbury:
(Remember to buy your milk at time of Pillsbury purchase)
Pillsbury Ready to bake cookies
Pillsbury pie crust, crescent big or grand sweet rolls
Best Deals
Pillsbury cookie dough $2.50
Use 55¢/2 from 12/13/S (thru sat)
?Buy 4 with two coupons
?$10-$2.20
?=$7.80/4 and free milk
Use $1.00/2 from 12/13/S and 2/7/S
Pillsbury Grands $2.50
Use $.55/2 from 12/13/S (thru Sat)
Buy four with two coupons
=$7.80/4 and free milk

Free Dr Pepper 12 can pack wyb3 Dr Pepper
Dr Pepper $11.00/3 =$11.00/4

Unadvertised Catalina Deals
Deals found on printed catalina, That are not in the ad. You are at a risk unless you have the actual catalina because if the deal doesn’t work correctly – you don’t have grounds for customer service satisfaction.

OYNSO wyb Kraft Natural Shredded Cheese
Between 2/28 and 3/27
$1.00 OYNSO wyb3
$2.00 OYNSO wyb4 **did this and did NOT get cat
$3.00 OYNSO wyb53

OYNSO wyb Oscar Mayer Bacon
between 2/25 and 3/21
8 oz or larger, excludes turkey bacon
$1.00 OYNSO wyb2
$2.00 OYNSO wyb3
$3.00 OYNSO wyb4+

OYNSO wyb Betty Crocker Fruit Snacks
ends 3/21/10
$1.50 wyb3
$2.50 wyb4 *this is the second cat from above deal
$3.50 wyb5

OYNSO wyb Nabisco 100 Calorie Packs
between 2/27/10 and 3/21/10
$1.00 OYNSO wyb3
$2.00 OYNSO wyb4 *second cat from above deal
$3.00 OYNSO wyb5+

OYNSO wyb Fiber One Chewy Bars or
Fiber One 90 Calorie Chewy Bars
between 2/22/10 – 3/21/10:
$1.50 OYNSO wyb3
$2.50 OYNSO wyb4 *second cat from above deal
$3.50 OYNSO wyb5
Fiber One $2.50 each
Use $.50/2 from 1/31/S and 3/7/S
Use $.40 printable and printableprintable
Fiber One 90 calorie bars $2.50
Use $.50 Fiber one 90 calorie 1/31/S and  3/7/S

OYNSO wyb 60 count+ Kleenex Tissue
(60ct or larger) between 2/22-3/21
$1.00 OYNSO wyb4
$2.00 OYNSO wyb5
$3.00 OYNSO wyb6
Use $.50/3 from 1/28/S

OYNSO wyb Any refrigerated JELL-O
Mousse, Pudding or Gelatin Snacks
between 2/18 & 3/7
$1.00 OYNSO wyb2
$2.00 OYNSO wyb3
$3.00 OYNSO wyb4
Use $.35 from 1/10/S
Use jello mousse printable

OYNSO wyb Stove top Stuffing
Between 2/12 – 3/7
$1.00 OYNSO wyb3
$2.00 OYNSO wyb4
$3.00 OYNSO wyb3
Stove Top $1.99
Use B4G1 tearpad
Use $1.00/2 printable

Other Noteworthy Items:
PRODUCE
Grapes 99¢/lb *mine were delish – best this year
MEAT
Bonessless chicken breast $1.99/lb

Pork shoulder or Boston butt roast $1.69/lb

Ground beef (85%) $2.79

Ground beef $2.09/lb (3lb+)

Chicken leg quarters 79¢/lb

Whole chicken 89¢/lb

Boneless round or top roasts BOGO

Johnsonville breakfast sausages $2.99
Use $.55 from 3/7/S= $1.89

Bar S franks $1.25
Use $1.00/2 printable =$1.50/2

Trans Ocean crab BOGO
Use $1.00 printable and printable
SNACKS
Keebler Townhouse crackers $2.50
Use $1.00/2 flip townhouse 2/7/R=$4.00/2


Keebler cookies $2.50
Use $1.00/2 from 3/7/R=$4.00/2


Lindor bagged candy $2.49
Use $1.00 from 1/24/S=$1.49
BEVERAGE
Maxwell House coffee canister $5.99
Monthly catalina rewards


Coke two liters $1.00


Juicy Juice sparkling $2.50
Use $1.00 printable =$1.50


Celestial seasonings tea $2.50
Use $1.00 from1/10/S =$1.50
Use $1.00/2 from 12/6/S =$4.00/2
CEREAL
Special K Granola Cereal $2.67
Use $1.00 printable = $1.67
CAN
Red Pack 28oz canned tomatoes $1.00


Dole Fruit Jars $2.00
Monthly catalina deal
Use $1.00/2 from 1/10/S=$3.00/2


Dole fruit bowls or gel $2.00
Monthly Catalina Deal
Use $.50/2 from 1/10/S=$3.00/2
Does not include any Dole canned fruit as usual when this deal is in effect


Campbell’s chunky soup $1.50
Use $1.50/3 printable =$3.00/3 ($1.00 each)
Use $.75/4 from 1/24/S (thru Sunday) or 3/7/S
=$4.50/4 ($1.13 each)


Bumblebee tuna 67¢
Use $1.00/5 printable
=$3.35/5 -$1.00 =$2.35/5 (47¢ each)
DRY
San Giorgio Pasta $1.00


Tuna or Chicken helper $1.00
Use $.75/3 from 3/7/R =$$1.50/3 (50¢ each)
Use $.75/3 printableprintable printable


Old El Paso dinner kits $2.00


No Yolks noodles $1.66
Use $.75 from 2/21/S=16¢
HOUSEWARES
Charmin $6.49
Use $.25 from 2/7/PG =$5.99


Bounty napkins $1.50
use $.25 from 2/7/PG = $1.00


Charmin Freshmate refills $1.50
Use $.25 from 2/7/PG and 3/7/PG= $1.00

Soft Scrub trigger or Get $2.49
Use $1.50 printable = 99¢


Soft Scrub cleanser $2.49
Use $1.00 printable =$1.49


Bounty $6.49
Use $1.00 from 1/24/R =$5.49
PET
Alpo 60¢
Use $1.00/5 from 2/7/R =$2.00/5


Chef Michael’s 60¢
Use BOGO from 2/7/R (thru Monday)
=60¢/2 or 30¢ each
DAIRY
Milk $1.98/gallon (regional)


Kraft shredded or chunk cheese $2.00
Use $1.00/2 blinkie =$3.00/2


Sargento string or stick cheese $3.50
Use $.40 from 1/3/S = $2.70


Daisy Cottage cheese $2.50
Use $.45 from 2/21/S=$1.60


Coffee Mate $1.50
Use $.50 From 2/7/R= 50¢


Tropicanna Orange Juice $3.00
Use $1.00/2 from 2/21/R=$5.00/2


Newman Lemonade $2.50
Use $.50 from 1/24/R= $1.50


Dannon 32oz yougurt $2.50
Use $.55 printableprintable =$1.40


Breyer’s Yo Crunch cups 60¢
Use $1.00/10 from1/3/S
= $5.00/10 (50¢each)
BREAD
Schwebel’s Italiano bread $1.50
FROZEN
Breyers Ice Cream $2.50
HBA
Crest $1.66
Use $.75 from 2/7/PG and 3/7/PG=16¢


Deals Not In Ad:


Carolina Rice $1.19
Use $.50 from 2/7/R=19¢


Ore-ida Easy Fries $1.00
Use $1.50/2 printable below= .50¢/2

Comments are closed.