Giant Eagle deals thru 7/8

Spread the love

Giant Eagle deals thru 7/8 brought to you by Cherry Picker

$4.00 OYNSO wyb4 of these Frozen Novelties
Edy’s Ice Cream $2.50
//Use $1/2 Edy’s 6/14/S
Haagen- Daz $3.00
Nestles drumsticks $3.00
//Use $1.00/2 Nestles 6/14/S and 4/26/S
Edy’s Fruit Bars
//Use $1.00/2 Edy’s fruit bars 6/14/S and 4/26/S


/
$3.00 OYNSO wyb two Huggies
Huggies $8.99 each
//Use $2.00 Huggies pure and Natural
//Use $1.50 Huggies 6/21/S
//Use $1.50 Huggies goodnites 6/21/S
//Use $1.00 Good Nites blinkie
Huggies 5x Wipes $8.99 each

//Use .75¢ Huggies wipes 4/19/S or 6/21/S
/
$2.00 OYNSO wyb$10.00 of these Unilver Items:
Hellman’s $2.50
(4.45 shelf)
//Use $1.00 Hellman’s printable and here
//Use .50 Hellman’s 5/17/R

//=$2.50/3 after three printables and cat
////if it goes by shelf price.
Wishbone $1.50
($2.45 shelf)
//Use $1.00 Wish-Bone sritzers 5/17/R
//Use $1.00/2 Wish-Bone 5/17/R
I Can’t Believe Its not butter $2.00
($2.59 shelf)
//use .55 – $1.25 ICBINB (not neo)
Lipton Tea $2.50 ($3.39 shelf)
//Use .60 Lipton 5/17/R
Popsicles $3.50 ($4.69 shelf)
/
$2.00 off Instantly wyb two Helfty
Hefty 20/45 $5.50 =$9.00/2
Use $1.00 Hefty 5/17/R
= $7.00/2 after two coupon and instant deduction
/
$5.00 off Instantly wyb2 Enfamil
Enfamil Powdered Large Cans $23.99

Use two $2.00 Enfamil 5/31/S
= $38.98/2 after coupons and cat
Or
$4.00 off Instantly wyb2 Enfamil next step

Enfamil Next Step Lipil or
Pro Sobee Powdered Cans $19.99

Use two $2.00 Enfamil 5/31/S
= $30.98/2 after two coupons and cat
/
Free 12 pack wyb 4 Coke
Coke or sprite 12 packs $12.00 =$12.00/5
=.20¢ a can

Free 24 pack wyb 4 Pepsi
Pepsi product 24 pack $5.00=$20.00/5
=16¢ a can
/
Five free Powerade wyb 10
Powerade $1.00=$10.00/15
Use .75/2 tearpad coupon = Free if you have 7
/
GE purified water 24pack OYNSO wyb3
Keebler Club Crackers $3.00

Keebler Sandies $3.00
Use $1.00 Keebler Sandies printable no longer available

=$6.00 for 3 cookies and water after three coupons
/
Unadvertised Cataline Deals

These deals may or may not work. They are not in the ad, but have been reported to be in existance by printed catalina advertisements. You will not have no ground to stand on if it doesn’t work, unless you have a printed catalina announcement – so, try at your own risk.

$1.00 OYNSO wyb one
Digiorno Crispy Flatbread Pizza $5.50
Use $1.00 DiGiorno kraft printable coupon
Use $1.25 DiGiorno printable
Use $1.50 DiGiorno Flatbread Pizza 5/17/S
= $3.00 after coupon and catalina

OYNSO Kraft Natural Cheese
between 6/19 and 7/12
$2.00 OYNSO WYB3
$3.00 OYNSO wyb 4
$4.00 OYNSO wyb5
The following products apply to this deal:Chunk-cube-shreds-crumbles-sticks-cracker cuts-string-twists-Cracker barrel chunks- cracker cuts sticks-Kraft Deli Fresh Slices – Polly-o Strings and twistsKraft Cheese
Use $1.00/2 Kraft Printable
Use $1.00 Kraft Printable
Use .50¢ 2% natural tearpad
2% cheese money back guarantee

Other Noteworthy Items /
Produce
Cherries $1.29/lb
Sweet corn .20¢/each
Donut Peaches .89¢/lb
(love them)
Meat
Boneless chicken breast $5.97/three lb bag
Full slab pork ribs $1.99
Giant Eagle Chicken Leg Quarters .79¢/lb

Giant Eagle Whole Frying Chicken .89¢/lb
Pork Loin $1.99/lb
/
Ball Park franks BOGO
Use $1.00/2 Ballpark 6/28/R
//Regular $3.79 = $2.79/2 after coupon
//Turkey $3.99 = $3.99/2 after coupon
//Beef/Cheese $5.29 = $4.29/2 after coupon
//Angus $5.39 =$4.39/2 after coupon
Beverage
Fuze $1.00
Bogo tearpad =$1.00/2
/
4C Iced Tea Mix or Totally Light 2 Go $3.99

Use Bogo 4c 5/17/SS =$3.99/2 ($2.00 each)/

Kool-aid 10¢/each
Use .50/10 Koolaid printable =FREE
Use $2.00 wyb 10 koolaid and sugar
//(domino 5lb $2.50 – GE brand $1.89)
//
=.89¢ – $1.50 for 10 Koolaids and 5lb sugar
Snacks
Lays Chips BOGO $3.98 aka =$1.99
Use $1.00/2 Lays July/AY= $2.98/2
/
Grande Tortilla Chips $3.00

Use $1.00 Grand Tortilla 6/21/S =$2.00
//
Honey Maid Grahams $2.50

Use $1.00/ 2 Kraft Printable =$4.00/2
/
Twizzler’s Candy $1.50

Use $1.00 /3 Twizzlers 6/28/S =$3.50/3
/
Kashi Cereal, TLC Granola Bars or Cereal Bars $3.00

Use $1.50 kashi printable or from psst =$1.50
/
Special K bars or fiber one bars $5.00/2
Use $1.00/2 Fiber one from back of box =$4.00/2
/
General Mills 16-17 ounces $3.00
Cinnamon Toast Crunch, Golden Grahams Cereal

Use $1.00/3 General Mills 5/31/s and 6/28/S
=$8.00/3 ($2.66)

/
General Mills Cereal 12 – 14.25 ounces $2.50
Honey Nut Cheerios or Fiber One Cereal $2.50
Use
.75¢ Cheerios and Fiber One and here =$1.00
Use
$1.00 Email Cheerios coupon weekly =$1.50
Use
.55¢ Cheerios printable =$1.90
Use $1.00/2 Cheerios 6/14/S = $4.00/2 ($2.00)
Use $1.00/3 General Mills 5/31/S or 6/28/S = $6.50/3 ($2.16)
Dry
Idahoan potatoes $1.00
Use
75¢/3 Idahoan printable =$1.50/3
Condiments
Open pit $1.00
/
Jack Daniels Grilling Sauce $1.50

Use $1.00 JD explorer or firefox = .50¢ each
Use .75 JD hang tags
=FREE
Use .55 Jack Daniels 5/17/S(not neo) = .40¢ each
/
Chi-chi’s $2.50
Use .55 Chi chi’s 5/17/ S =$1.40
Baking aisle
Domino Sugar $2.50

Use .30¢ Domino 5/17/R =$1.90
Dairy
Eggs .75¢/dzn.
/
Yoplait Yogurt Cups .50¢

Use .50¢/6 Yooplait printable =$2.00/6
Use .40¢/6 – 6/7/s = $2.20/6

Mission Tortillas $2.79
Use $1.00 Mission Tortillas printable =$1.79
/
Swiss Tea $2.00/gal
Use
.75¢ Swiss tea printable =.50¢/gal
Use $1.00 6/28/s or bevy of magazines =$1.00/gal
/
International Delight $2.50

Use $1.00 International Delights printable =$1.50
Frozen
Tyson frozen bagged chicken $6.99
Use $1.00 Tysons 5/10/S or 3/8/s =$5.99
/
Michalina budget gourmet dinners .66¢ each
/
Kashi Pizza $5.50
Use $3.00 Kashi pizza tearpad=$2.50
/
Eggos $1.67
Use $1.00 Eggo printable
=.67¢ each
here and here and here
/
Pillsbury Savorings $3.34

Use .55 Pillsbury Savorings 4/26/S =$2.34
/
Birdseye Vegitables $1.00
Steamfresh, Bagged or Boxed

Use $1.00 Birdeye printable =Free
Use $1.00/2 Kraft tearpad =$1.00/2
Use $1.00/3
Printable and Printable =$2.00/3
Housewares
Tide Liquid (24 – 32 loads) $6.00

Use $1.00 Tide 7/5/PG = $5.00
Use $1.00 /2 Tide 6/7/PG =$11.00/2 (5.50 each)
Use .35¢ Tide 6/7/PG =$5.30
HBA
Dove deodorant $1.99
Use $1.00 Dove 6/7/R =.99¢
/
Dial 3 Bar or Complete or Yogurt Pumps $1.66

Use .35¢ Dial 5/17/S = .96¢
Use .55¢
Dial printable coupon =.56¢
/
Budweiser or Bud Light 12pack of

twelve ounce bottles $9.49
$15.00 mail in rebate available at Customer Service
= $28.47/3 OOP -$15.00 Rebate=$13.47/3