Hy Vee matchups thru 1/17

Spread the love

Hy Vee matchups thru 1/17 brought to you by Learning the Frugal Life

Hy-Vee Bacon 12-16oz $1.99
Hy-Vee Shredded Cheese 8oz $1.00
Hy-Vee Cottage Cheese 24oz $.99
Red and Golden Delicious or Granny Smith Apples $.65lb
Wonder Bread $.99
Coke 2 Liters $.88
Doritos Chips 11-13.8 oz $1.99
Bakery Fresh Chocolate Chips Cookies 1 dozen $2.99
Chinese 1 Entree Meal $3.99
Hy-Vee Kitchen Tenderloin Sandwich $2.99
Italian Express Pizza 12″ $5.00

Progresso Soup $1.00
– $1.00/4 (11/21 SS, 12/5 GM and 1/2 GM)
= $.75each when you buy 4

Grocery
Hy-Vee Canned Fruit 15oz $.69
Barilla Pasta $1.18

Kellogg’s Cereal 3/$5 or $1.67 each
Frosted Flakes, Fruit Loops, Apple Jack’s and Corn Pops
– $1.00/3 (1/9 RP)
= 3/$4 or $1.33 each

Kellogg’s Crispex, Raisin Bran and Select Others $2.50
– $1.00/2 (12/5 RP)
= $2.00 each when you buy 2

Prego Pasta Sauce $1.48
– $1.00/3 (1/2 SS)
= $1.15 each when you buy 3

Special K Crackers or Crisps $2.50
– $1.00/2 (1/2 RP)
= $2.00 each when you buy 2

Betty Crocker Fruit Snacks $1.99
– $.50/2 (1/2 GM) or here
= $1.74 each when you buy 2

Hamburger Helper $1.00
– $.75/3 (1/2 GM)
= $.75 each if you buy 3

Meat
Boneless Skinless Chicken Breast $1.99lb

Produce
Dole Salad Blends $.99
Del Monte Pineapple $1.99 (in ad coupon)
Braeburn Apples $.88lb
Earthbound Farms Organic Lettuce $1.48
Eggplant $.69 lb
Kiwi $.20 each

Dairy
Hy-Vee Block Cheese 8oz $1.67 each or 3/$5

Dannon Yogurt $.40
– $.40/6 Light and Fit only (1/2 SS)
= $.33 each when you buy 6

Yoplait Kids Multipacks $2.00
– $.75/2 (1/2 GM) or here
= 2/$3.25 or $1.63 each

Non-Food
Lysol Disinfectant Wipes 35 ct $2.00
– $.50 (1/2 SS)
= $1.50

Comments are closed.