ALBERTSONS COUPON MATCH UP 1/25 TO 1/31

Spread the love

Albertsons Thrifty Deals for the Northwestern area

To view Albertsons Coupon Policy click here, it is a good idea to print  and keep it in your coupon binder.

I only list the deals that I think are the “most thrifty” so be sure to check you add for any deals I may have missed!

WHOO HOO! This week only…. all week, manufacturer coupons round up to $1.00!

(Coupons valued at $.24 or less will be redeemed at quadruple the face value!!!! Sadly coupons valued at $1.00 or more will be redeemed at face value. Excludes FREE item coupons)

All final prices listed in match-up reflect coupon being rounded up to $1.00.

Albertsons Produce Deals

  • Fuji or Gala Apples $.78/lb
  • Red Grapefruit $.69 each
  • Minneola Tangerines $.99/lb
  • Eat Smart Cut Vegetables $1.99
  • Celery $.89 each
  • Green Bell Peppers $.79 each
  • Cauliflower $1.69/lb
  • Yellow Onions $.59/lb
  • Jalapeno Peppers $1.49/lb

Albertsons Meat Deals

  • Atlantic Salmon Fillets or Artic Shores Extra Large Shrimp $6.99/lb
  • Albertsons Ground Beef 85% Lean $2.99/lb
  • Albertsons Beef Loin Tri-Tip or Petite Sirlon Steak $4.99/lb
  • Albertsons Beef Bottom Round Roast, Max Pak Steak, or Max Pak Top Round London Broil $2.99/lb
  • Pork Center Cut Top Loin Max Pak Chops or Roast $2.99/lb
  • Pork Shoulder Country Style Ribs $2.49/lb
  • Albertsons Shank or Butt Portion Smoked Ham $1.49/lb
  • Albertsons Split Chicken Breasts bone-in $1.99/lb
  • Albertsons Cut Up Fryer $1.29/lb
  • Albertsons Whole Fryer $.88/lb

Albertsons Other Deals

Campbells Condensed Cream of Chicken or Mushroom Soup, and Select Varieties Condensed Soup $1.00

Rice-a-Roni or Pasta Roni $1.00

Lean Cuisine Casual Cuisine, Spa, Comfort, Cafe Steamers, Simple Favorites, or Culinary Collection $2.00

  • Use $1/5 Lean Cuisine Varieties 01/01 SS
  • Final Price $1.80 each when you buy 5

Yoplait Yogurt $.60

Johnsonville Smoked Sausage $3.50

  • Use $1/2 Johnsonville Sausage 01/22 SS
  • Final Price $3.00 each when you buy 2

Hormel Country Crock Side Dishes $2.99

Birds Eye Vegetables or Steamfresh $1.25

Sargento Shredded Cheese $2.89

  • Use $0.40/2 Sargento Shredded Cheeses 01/22 SS (Not in Idaho)
  • Final Price $2.39 each when you buy 2

Michelin’s Zap ’ems Gourmet Entrees $.88

Eggland’s Best Large Eggs $2.50

  • Use $0.35/1 Eggland’s Best Eggs 10/02 SS
  • Final Price $1.50

Coffee-Mate Flavored Coffee Creamers $2.00

Superpretzel Soft Pretzels $2.00

Pillsbury Breakfast Sandwiches or Scrambles $2.50

  • Use $0.50/2 Pillsbury Toaster Strudel, Scrambles, Pastries or Pancakes 01/08 GM
  • Final Price $2.00 each when you buy 2

Red Baron Pizza $4.00

  • Use $1/2 Red Baron, Tony’s or Freschetta Pizza, 11 0z+ 01/22 SS
  • Final Price $3.50 each when you buy 2
Nestle Hot Cocoa $1.00

French’s Brown or Yellow Mustard $1.50

  • Use $.30/1 French’s Classic Yellow or Spicy Brown Mustard 1/22 SS
  • Final Price $.50

Keebler Crackers, Wheatables, or Toasteds, Town House, or Kellogg’s Special K Crackers $2.99

Cream of Wheat Hot Cereal $3.99

Hershey’s Valentines Chocolates $4.99

  • Use $1/2 Hershey’s Kisses, 9.4 oz+ 01/08 SS
  • Final Price: 4.49 each when you buy 2

Mars Valentines Minis or Dove Heart Promises $3.50

  • Use $1/1 Dove Promises Chocolate Bag, 8.5-9.5 oz 01/08 RP
  • Final Price $2.50
Country Farms Bread $1.67
Gatorade Prime, Recover, Gatorade, or G2 Sports Drink $.80 when you buy 10

Pepsi Soft Drinks 6 pk $3.99

  • Use $2/2 Pepsi Multi-pack Plastic Bottles or Mini Cans, 7.5 oz 8 pk 01/22 SS
  • Final Price: $2.99 each when you buy 2

Coca-Cola Soft Drinks 2 ltr $1.34

Softsoap Liquid Handsoap $.89

Suave Body Wash, Professional or Men’s Shampoo/Conditioner, Kid’s Hair Care, or Deodorant $1.67

Stayfree, Carefree, or o.b. feminine Care $2.50

Aim, Pepsodent, Close-Up, or Aquafresh Toothpaste $.99

Huggies Jumbo Pack Diapers, Pull-Ups, or Goodnites or Pampers jumbo pack diapers or Easy-Ups $10.49

PediaSure Nutritional Drink $11.59

Biz Blast Packs, Stain Fighter, Color Safe Bleach $4.49

Instant Savings Spotlight promo

Save $5.00 instantly when you buy any combination of 10 participating products in a single transaction. First price indicates actual price, second price reflects $5.00 instant savings.

 

Lay’s Potato Chips $2.49/$1.99

  • Use $.55/1 Lays Dip wyb any Lays Chips 1/22 SS
  • Final Price Unknown

Tostitos Chips $2.49/$1.99

Nabisco Snack Crackers $2.49/$1.99

Lipton Brisk Tea $3.00/$2.50

Pepsi Soft Drinks 2 ltr $1.50/$1.00

Albertsons Spring or Purified Water $3.50/$3.00

Pace Picante Sauce, Salsa, or Specialty Salsa $1.99/$1.49

Heinz Ketchup $2.19/$1.69

Vlasic Bread & Butter Chips or Pickle Spears $2.19/$1.69

I Can’t Believe It’s Not Butter, Promise, or Brummel and Brown $2.99/$2.49

Crystal Light Drink Mix $2.99/$2.49

Bull’s-Eye or Kraft Barbecue Sauce $1.49/$.99

Wish-Bone Salad Dressing $1.50/$.99

Rosarita Refried Beans $1.49/$.99

  • Use $0.50/3 Rosarita Beans 01/22 SS
  • Final Price $.66 each when  you buy 3

Bertolli Pasta Sauce $2.49/$1.99

Dixie Plates or Cups, Ultra Plates or Bowls, or Mardi Gras Napkins, or Vanity Fair Everyday Napkins $2.49/$1.99

M&M’s Medium Package $2.99/$2.49

Mars Minis $2.99/$2.49

Planters Peanuts $3.49/$2.99

Snapple Tea or Fruit Drinks $5.00/$4.50

Tyson Breaded Chicken $5.49/$4.99

Kraft Velveeta $6.99/$6.49

  • Use $0.55/1 Velveeta, 1 lb+ 01/22 SS (Not in Idaho)
  • Final Price $5.49

Gevalia Coffee $7.49/$6.99

Kellogg’s/Milk Promo

Save $3.00 instantly on Milk when you buy 3 participating Kellogg’s Special K or Fiber Plus Cereals in a single transaction. First price indicates actual price, second reflects savings

Kellogg’s Cereal Special K or Fiber Plus $2.99

Mix, Match, and Save Promo

Mix, match and save sale. All items $1.88 when you buy 5 participating products in a single transaction. First price indicates actual price, second price assumes a purchase of 5 participating products.

General Mills Cereals, Chex Cereals, Cheerios, Frosted Toast Crunch, Dulce de Leche Cheerios $2.48/$1.88

Betty Crocker or Ocean Spray Fruit Snacks $2.48/$1.88

Nature Valley Granola Bars or Thins $2.48/$1.88

  • Use $0.75/2 Nature Valley Granola Bars or Nut Clusters, 6 ct 01/08 GM
  • Final Price $1.38 each when you buy 2

Fiber One Bars or Brownies $2.48/$1.88

“I receive a commission for All You subscriptions purchased through the link above”


Comments are closed.