Walmart Shopping Trip ~ $102.97 Worth Of Merchandise for $66.26

walmart 2-1

See Tonya’s Walmart trip.

She doesn’t have any stores that double coupons. She saves money by price matching & using coupons at Walmart. She does not shop like a ‘normal shopper’,  since her 2 freezers & pantry are both well stocked. This allows her to only shop for items on sale, fresh produce & fresh dairy on a weekly basis (most produce & dairy is purchased on Sunday w/ any remaining money left from her Walmart trip & you may not see it pictured). Her grocery/stock up budget is $60 per week.  Tonya will be using vegetables & fruit that she home canned & froze during the summer.

Today’s trip would have been $102.97 but only cost her $66.26 plus tax after coupons & price matching.

She saved $36.71.

Tonya’s grocery bill for the month of January was $206.99.  She was $33.01 under budget.  Any money left over from the grocery budget is added to her grocery budget for the next month.

Please note that not all items will be used in 1 week.  The items with ‘S’ beside them will stocked for future use

 

PM – Price Match

S – Item will be stocked

D – Donation

  • (2) Angel Soft facial tissues – PM to $0.75 (reg. price $1.37 ea.)  S/2 (coupon had expired)
  • (4) Nature Valley granola bars – PM to Family Dollar $2.00 (reg. price $2.98)  S/2
  • Used (4) $0.50/1 Nature Valley SS 1/26) = $1.50 p/box
  • Tostitos chips – PM to Harris Teeter $1.94 (reg. price $2.98)
  • (4) Colgate Total toothpaste – PM to Kroger $1.00 (reg. price $2.24)  D/4
  • Used (4) $1/1 Colgate Total SS 1/19 = free x 4
  • Kraft American cheese singles 16 ct. – PM to Kroger $1.99 (reg. price $2.47)  S/1
  • Suave conditioner – PM to Kroger $0.88 (reg. price $0.94)  Cashier didn’t want to take the coupon.  Got it anyway.  D
  • (4) Del Monte vegetables – PM to Kroger $0.69 (reg. price $0.74)  S/4
  • Used $0.50/4 Del Monte SS 11/3 = $0.57 ea.
  • (2) Finish dishwasher gel packs 20 ct. – PM to Kroger $3.49 (reg. price $3.97)  S/2
  • Used (2) $2.15/1 Finish dishwasher SS 1/15 = $1.34 ea. (GREAT price!!)
  • (2) Coke 2 lt. – PM to $0.99 (reg. price $1.44)
  • (2) Ritz crackers – PM to Food City $1.59 (reg. price $2.50)  S/1
  • Used $0.75/2 Nabisco Ritz crackers SS 1/26 = $1.22 ea.
  • Thomas’ bagels – $2.29
  • Used $0.55/1 Thomas’ product SS 1/19 = $1.74
  • Mushrooms 8 oz. – PM to Aldi $0.69 (reg. price $1.18)
  • Broccoli Crowns – PM to Aldi $0.99/lb.  = $0.65
  • Celery – PM to Aldi $0.69 (reg. price $1.28)
  • (2) Avocados – PM to Aldi $0.49 ea. (reg. price $1.00 ea.)
  • International Delights creamer – PM to Kroger $2.39 (reg. price $3.18)
  • Gum – $0.98 (son put in cart)
  • Bubble gum – $0.50 (son … again … because one just wasn’t enough)
  • BBQ bread – $2.98
  • Sunbeam bread – $2.78
  • Blue Bonnet – $0.98
  • Garlic – $0.38
  • Lemon – $0.46
  • Lance crackers – $2.50 (hubby put in cart)
  • Cat Food – $3.88
  • Great value chili powder – $2.27
  • Morton Kosher salt – $1.48
  • 12 pk. Coke cans – $4.88 (GASP … hubby again, AFTER I told him I could get them 4/$10 at Walgreens tomorrow only)
  • 18 ct. eggs – $2.88

walmart recpt 2-1

 

7 COMMENTS

  1. Thank you! I think I need to leave hubby & kiddo at home from now on though. They make my budget go UP instead of bringing it DOWN. 🙁

Comments are closed.