Walmart Shopping Trip ~ $43.96 Worth Of Groceries For $26.44

Spread the love

walmart 12-15

See Tonya’s Walmart trip.

She doesn’t have any stores that double coupons. She saves money by price matching & using coupons. She does not shop like a ‘normal shopper’,  since her freezers & pantry are both well stocked. This allows her to only shop for items on sale, fresh produce & fresh dairy on a weekly basis. Her grocery/stock up budget is $60 per week.  Any money left over is saved for the following week or used to buy produce & meats on Sunday. Tonya will be using vegetables & fruit that she home canned & froze during the summer.

Today’s trip would have been $56.57 but only cost her $41.73 plus tax after coupons & price matching.

She saved $14.84.

Please note that not all items will be used in 1 week.  The items with ‘S’ beside them will stocked for future use.

PM – Price Match

S – Item will be stocked

D – Donation

  • (2) Malt-O-Meal cereal – PM to BI-LO $1.49 (reg. price $3.98)  S/1
  • (3) Coke 2 lt.  – PM to CVS $0.97 (reg. price $1.00)  S/1
  • International Delights creamer 32 oz. – PM to Lowes Food $3.00 (reg. price $3.18)
  • Land O Lakes Margarine quarters – PM to BI-LO $1.13 (reg. price $1.47)  S
  • (2) Special K Pastry Crisps – PM to $1.99 (reg. price $2.98)  S/1
  • (4) Ragu – PM to BI-LO $0.99 ea. (reg. price $1.98 ea.)  S/4
  • Used (2) $1/2 Ragu 
  • Ritz crackers – PM to Publix $1.93 (reg. price $2.50)  S
  • Russet potatoes 5 lb. bag – PM to Aldi $1.99 (reg. price $3.98)
  • Spinach 9 oz. – PM to Aldi $0.79 (reg. price $2.27)
  • Cucumber – PM to Aldi $0.29 (reg. price $0.79)
  • Nature’s Own Whitewheat bread – PM to BI-LO $2.15 (reg. price $2.98)
  • Used $55/1 Nature’s Own bread zip code 60455
  • (5) Navel oranges – PM to Aldi $0.20 ea. (reg. price $0.72 ea.)
  • Iceberg lettuce – PM to Food Lion $0.99 (reg. price $1.27)
  • (2) Avocados – PM to Aldi $0.49 ea. (reg. price $1.00 ea.)
  • Little Debbie Gingerbread Men cookies – $1.66 (for school party)

walmart recpt 12-15

 

******************

cvs 12-15

  • CVS
  • 1 gal. Pet Milk – $3.79
  • Used $3 & $0.79 Extra Care Bucks for 3 weeks ago
  • Subtotal – $0.00 (FREE) had to pay tax only

cvs recpt 12-15

11 COMMENTS

  1. Some of it is processed but I think we can give me a thumbs up on the veggies & fruit right?! If you notice in the post, a lot of the items will be stocked for future use & not used in a week. 🙂 ~ Tonya

Comments are closed.