Walmart Shopping Trip ~ $71.66 Worth Of Merchandise For $32.95

Spread the love

walmart 11-22

See Tonya’s Walmart grocery trip.

She doesn’t have any stores that double coupons. She saves money by price matching & using coupons. She does not shop like a ‘normal shopper’,  since her freezers & pantry are both well stocked. This allows her to only shop for items on sale, fresh produce & fresh dairy on a weekly basis. Her grocery/stock up budget is $60 per week.  Any money left over is saved for the following week or used to buy produce & meats on Sunday. Tonya will be using vegetables & fruit that she home canned & froze during the summer.

Today’s trip would have been $71.66 but only cost her $32.95 plus tax after coupons & price matching.

She saved $38.71.

Tonya has not finished her shopping for this week.  She was unable to pick up her produce & dairy products today due to time an illness in the family.

Please note that not all items will be used in 1 week.  The items with ‘S’ beside them will stocked for future use.

PM – Price Match
S – Item will be stocked
D – Donation

  • (3) Maxwell House coffee – PM to $2.38 ea. (reg. price $3.98 ea.)  $1..38 ea.  S/2
  • Used (3) $1/1 Maxwell House SS 11/17
  • Scott paper towel  6 rl. – PM to Food City $4.99  S
  • (4) Hefty paper plates 50 ct. – PM to Harris Teeter $1.29 ea. (reg. price $2.47 ea.)  $0.79 ea.  S/3
  • Used (2) $1/2 Hefty paper plates RP 11/10
  • Hefty Ultimate trash bags 38 ct. – PM to $5.99 (reg. price $7.97)  $4.49  S
  • Used $1.50/1 Hefty Ultimate trash bags RP 11/10
  • Quilted Northern Ultra – PM to Winn Dixie $3.99  S
  • Domino Sugar 4 lb. – PM to Harris Teeter limit 1 $0.97  S
  • (2) Mt. Olive Jalapeno Slices – PM to Publix $1.46 ea. (reg. price $2.38 ea.)  $0.71 ea.  S/2
  • Used (2) $0.50/1 Mt. Olive SS 11/17
  • (4) Hidden Valley Ranch Dressing Mix – PM to Harris Teeter $1.00 ea. (reg. price $1.48 ea.)  $0.25 ea.  S/4
  • Used (4) $0.75/1 Hidden Valley Ranch Dressing Mix SS 11/17
  • (5) Swanson beef broth – PM to Harris Teeter $0.49 ea. (reg. price $0.97 ea.) $0.41 ea.  S/5
  • Used $0.40/5 Swanson broth SS 11/3
  • Progresso Panko bread crumbs – PM to Harris Teeter $1.25 (reg. price $1.50) $1.00
  • Used $0.25/1 Progresso Panko bread crumbs SS 10/6
  • Capri Sun 100% juice – PM to BI-LO $1.79 (reg. price $2.98) $0.79  S
  • Malt O Meal Apple Rings cereal – PM to BI-LO $1.49 (reg. price $3.98)  S
  • Sub rolls – $1.68
  • Great Value bead – $1.28
  • Printer Ink twin pack – $33.97 (not included in grocery budget)

 

walmart recpt 11-22

13 COMMENTS

  1. I guess my walmart is different. In your example of the sugar for limit one at $.97, my walmart would let me purchase 10 for the same price under price matching. Or did i misunderstand from the beginning? Sorry…

  2. I mean limits on how many you can get. Harris Teeter had a limit of ONE on the sugar for $0.97. Any sugar you bought after that, was regular price. As far as coupons, there ARE limits on coupons that can be used. Some say ‘limit 4 per transaction’, meaning you can only use 4 like coupons in one transaction.

  3. The walmart coupon policy does not have limits on coupons. I would put in a call to the corporate office on that one. Anytime my local walmart tries to put limits on coupons i just make a call n fix it!

  4. You have to stick to the limits in the ad, too. Like Domino sugar was $0.97 & limit 1 when I got mine.

  5. At my store, you don’t need the ad with you. You can only price match to local stores. Tell the cashier you will be price matching the items. You tell them the price that is shown in the ad. You cannot price match % off items though.

  6. I usually don’t PM to Publix at all. My Walmart is wishy washy sometimes about stores they PM to. I usually stick with Kroger, Winn Dixie, Harris Teeter & Bi-Lo. You did a great job!!

  7. My husband does the shopping because I am unable. I sclip coupons and save all the local grocery stores flyers. Publix bogo’s, Winn Dixie Bogo’s and he walks out saving tons!

  8. Do you bogo match with publix? I got two tubs of Mayfield ice cream, 8 cans of cream of chicken, 8 bags of sargento cheese, 2 bags of domino sugar, a box of cake mix and a carton of almond milk and two things of spaghetti noodle for under 20$ from walmart by bogo matching

  9. What’s the policy for price mathing? Do you go to customer service desk or have your flyers ready at the checkout?

Comments are closed.